Laserowe zamykanie naczynek to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania tzw. pajączków. Szpecące zmiany naczyniowe mogą zniknąć już po jednym zabiegu, jednak specjaliści zalecają zazwyczaj serię kilku sesji. Potraktowane laserowo naczynko wchłania się w ciągu kilku dni. Wskazana jest jednak zmiana nawyków pielęgnacyjnych, aby pajączki nie pojawiły się ponownie. Jakich efektów można spodziewać się po laserowym zamykaniu naczynek i jakie są zalecenia pozabiegowe? Wyjaśniamy.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Naczynka, czyli tzw. pajączki, to nic innego, jak rozszerzone naczynia włosowate, znajdujące się tuż pod skórą. Powstają one na skutek rozmaitych czynników, mogą być objawem niektórych chorób skóry, np. trądziku różowatego. Rozszerzone naczynka bardzo często występują w towarzystwie rumienia, czyli trwałego zaczerwienienia skóry. Jak sobie radzić z tego rodzaju problemami, gdy stosowane na co dzień kosmetyki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów?

Rozwiązaniem, które proponują eksperci z Kliniki Miracki w Warszawie, jest laserowe zamykanie naczynek. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej po wcześniejszej konsultacji. Specjalista musi przede wszystkim wykluczyć przeciwwskazania, a po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, dobiera odpowiedni laser oraz ustawia jego parametry w zależności od wielkości i rozległości zmiany naczyniowej. Przed zastosowaniem urządzenia skóra zostaje dokładnie oczyszczona, a na oczy zakładane są okulary ochronne. Laser naświetla zmiany naczyniowe przez określony czas, czego efektem jest ich zamknięcie i przywrócenie jednolitego kolorytu skórze.

Jak działa laser na naczynka?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który działa poprzez wywoływanie zjawiska fototermolizy w obrębie leczonych zmian naczyniowych. Hemoglobina znajdująca się w uszkodzonych naczynkach absorbuje promieniowanie laserowe, co wywołuje koagulację (krzepnięcie). W rezultacie następuje uszkodzenie ścian naczynka, jego obkurczenie i wchłonięcie przez organizm. Produkty uboczne usuwane są na drodze procesów metabolicznych. Co ważne, laser działa wybiórczo na uszkodzone naczynko, oszczędzając okoliczne tkanki.

Efekty działania lasera na naczynka nie pojawiają się od razu. Dla uzyskania optymalnych rezultatów specjaliści zalecają zazwyczaj serię od 4 do 6 zabiegów w dwutygodniowych odstępach. Efekty widoczne są natychmiast i utrzymują się co najmniej przez kilka miesięcy. Osoby, które mają wyjątkowo reaktywną cerę naczynkową, mogą wymagać regularnego powtarzania procedury dla podtrzymania pozytywnych rezultatów.

Zalecenia po laserowym usuwaniu naczynek

Po laserowym usuwaniu naczynek należy obchodzić się ze skórą niezwykle delikatnie. Lekarz medycyny estetycznej daje pacjentowi listę wskazówek, które należy w tym czasie przestrzegać wraz z zalecanymi preparatami pielęgnacyjnymi. Najważniejsza jest jednak rezygnacja z opalania. Należy unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce i jednocześnie stosować krem z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50+).

Laserowe zamykanie naczynek pozwala na całkowite pozbycie się niechcianych zmian, nie gwarantuje jednak, że z czasem na skórze nie pojawią się nowe pajączki. Warto więc po zabiegu zadbać szczególnie o pielęgnację skóry oraz unikać czynników, które mogłyby spowodować ponowne pojawienie się teleangiektazji. Zaleca się m.in.:

  • unikanie peelingów mechanicznych,
  • stosowanie łagodnych kosmetyków do cery naczynkowej,
  • rezygnację z gorących kąpieli i sauny,
  • ograniczenie gorących napojów, kofeiny i alkoholu oraz pikantnych potraw.

W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-mokotow-aleja-wilanowska/

 

Comments are closed.

Pin It