W krajach azjatyckich bardzo popularna jest sosna bonsai. Ma stosunkowo niewielkie wymiary, ale robi ogromne wrażenie. Jest to drzewko o bardzo specyficznym wyglądzie, które starannie się przycina w celu uzyskania pożądanej formy. Warto zacząć od poznania techniki kształtowania drzew i ich prawidłowej pielęgnacji. Potrzebne będą także rozmaite narzędzia.

Jak uzyskać piękne drzewko bonsai?

Drzewka bonsai są bardzo często spotykane przede wszystkim w Japonii i Korei. Oczywiście w polskim klimacie również można uzyskać efektowną roślinę, trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Drzewko może być wyginane i cięte na różne sposoby. Istotne jest jednak to, aby odczekać i przystąpić do przycinania, gdy uzyska ono 5 lat.

Do sztuki bonsai rewelacyjnie nadają się przede wszystkim długowieczne gatunki drzew, czyli sosna, dąb, cis, jałowiec. Jak widać, wybór jest spory. W każdym przypadku można uzyskać świetny efekt poprzez właściwe formowanie. Warto wyposażyć się w rozmaite narzędzia, czyli sekatory do cięcia gałęzi i do drutu, szczypce, dłuta, nożyczki, drut aluminiowy, kleszcze. Nie może zabraknąć również atrakcyjnej doniczki, dekoracyjnego kamienia, właściwego podłoża.

O czym pamiętać podczas formowania sosny bonsai?

Sosna bonsai musi być odpowiednio cięta w celu uzyskania drzewka o pożądanej formie. Kształtowania rośliny musi być dobrze przemyślane. Znaczenie ma każda usuwana gałąź, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wygląd drzewka.

Formowanie wpływa również na jego zdrowie.

Cięcia powinny być wykonywane wyłącznie po zakończeniu wegetacji. Można wobec tego formować rośliny wczesną wiosną lub jesienią. Zaleca się także sięgnąć po specjalny preparat przeznaczony na miejsca cięć. Rany posmarowane pastą przeciwdziałają rozwojowi rozmaitych chorób związanych z działalnością patogenów.

Zasady, które warto znać w przypadku uprawy sosny bonsai

W przypadku drzewek bonsai istotne jest to, aby usuwać gałęzie, które trudno formować, pionowe, długie, zasłaniające przód pnia, suche, nieproporcjonalne. Istotne staje się także drutowanie, co ma na celu uzyskania rośliny o pożądanym pokroju. Najlepiej zrobić to za pomocą drutu aluminiowego, można użyć także modelu miedzianego.

Drutowanie zawsze zaczyna się od pnia, przechodzi od najgrubszych gałęzi do najcięższych. Do wyboru jest także szereg innych metod formowania, przykładowo kształtowanie pnia, usuwanie liści. Sztuka bonsai ma wiele odmian. Drzewo może stać na korzeniach, rosnąć na skale. Znaczenie ma nawet dobranie właściwej doniczki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

Comments are closed.

Pin It