Każdy rowerzysta przyzwyczajony jest do tego, że dokupuje do swojego roweru odpowiednie akcesoria. Mowa jest w tym wypadku np. o oświetleniu, kasku rowerowym czy też o błotnikach. Jak się jednak okazuje, wcale nie mniejsze znaczenie ma to, jakiego rodzaju będzie się miało buty rowerowe. Ostatnimi czasy szczególnie popularne stały się buty SPD.

Czym są buty SPD?

Jeśli chce się zrozumieć to, z jakimi zaletami wiąże się użytkowanie butów SPD, przede wszystkim trzeba najpierw dowiedzieć się, czym one tak w ogóle są.Przeciętny rowerzysta nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do swojego obuwia. Najczęściej jeździ na rowerze w tych butach, w których na co dzień chodzi. Rzecz jasna oznacza to dość spore trudności, ponieważ często zdarzać się może, że stopa źle będzie się ustawiał na pedale czy też będzie się z niego zupełnie zsuwała. Żeby uniknąć takich nieprzyjemności, stosuje się specjalne buty, czyli wersje SPD. Jest to model obuwia, który na podeszwie posiada specjalne gniazdo, które wpina się w pedał rowerowy. Jak więc można się domyślić, niezbędne jest w tym wypadku posiadanie zestawu, czyli butów i pedałów. Połączenie jest sztywne, więc nie ma ryzyka, że stopa się poluzuje. Z jakimi jednak zaletami i wadami takie rozwiązanie się wiąże?

Najważniejsze zalety i wady butów SPD

Czy warto kupić buty tego rodzaju? Jak się okazuje, korzystanie z nich wiąże się z naprawdę ciekawymi zaletami. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że rower w takich butach o wiele lepiej się powadzi. Do pedałowania można władać mniej siły, a i sama jazda jest pewniejsza i stabilniejsza. Dzięki temu, że noga ma sztywne połączenie z pedałami, a więc z napędem, nie traci się energii na stabilizowanie jej położenia. Dzięki temu rowerzysta może jechać szybciej, a także dalej.Jakie są natomiast minusy korzystania z takich butów? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że niezbędne do zestawu z nimi są pedały. Sprawia to, że jest to rozwiązanie bardzo kosztowne. Same buty potrafią kosztować nawet około 300 złotych, a dodać do tego trzeba jeszcze koszt pedałów, czyli często drugie tyle. Kolejnym bardzo dużym minusem jest to, że takie buty i pedały wymagają przyzwyczajenia się. Oznacza to, że nie da się na początku uniknąć wywróceń i upadków, ponieważ nauczenie się szybkiego wypinania stopy z pedału może chwile zająć. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że chodzenie w takich butach jest bardzo niewygodne, a więc konieczne będzie ich zmienianie przed rozpoczęciem i po zakończeniu jazdy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie rower merida.

Comments are closed.

Pin It